top of page

Natale! #1 Czyli Święta Bożego Narodzenia po włosku


https://www.telatrovoio.com/roma/albero-di-natale-piazza-san-pietro-2019-inaugurazione-oggi/


Boże Narodzenie to światowe święto, w którym wszyscy chrześcijanie symbolicznie czczą narodziny Jezusa Chrystusa.

Jak wyglądają święta oraz przygotowania do świąt we Włoszech? Włosi uweilbiają te święta, juz od 8 grudnia włochów owładnia świąteczne szaleństwo, a włoskie domy przekształcają się w małe rozświetlone krainy ozdób, szopek, bombek i lampek. We Włoszech podobnie jak i w Polsce ta magiczna atmosfera trwa cały miesiąc aż do 6 stycznia.


Poniżej przedstawię zestaw symboli i zwyczają związanych z Bożym Narodzeniem i związanymi z nim tradycjami we Włoszech.


Choinka i szopka betlejemska


Pierwsza wielka tradycja bożonarodzeniowa we Włoszech dotyczy dokładnej datyobchodzenia rocznicy Niepokalanego Poczęcia. Wypada ona 8 grudnia, jest to dzień wolny od pracy i właśnie tego dnia włoskie rodziny spędzają razem czas na ozdabaniu choinki oraz ustawianiu szkopki betlejemskiej. Dekoruje się wtedy równiez domy na zwewnątrz, a w miastach pojawiają się szopki i jarmarki świąteczne.

Szopki we Włoszech dekorowane są na różne sposoby, są tacy, którzy ograniczają się do ułożenia w niej postaci Maryi, Józefa i Jezusa, a także tacy, którzy tworzą prawdziwe scenografie z Mędrcami i postaciami, które uczestniczyły w narodzinach w Betlejem. Szopki cieszą się popularnością przede wszystkim w Neapolu:


Na filmku mozna zobaczyć aleję szkopek bożonarodzeniowych w NeapoluIl presepe vivente a Greccio

Inne miasta takie jak Bolonia i Genua również tworzą szopki bozonarodzeniowe, ale nie cieszą się one taka sławą jak te Napoletańskie. Dodatkow w niektórych regionach istnieją małe gminy, takie jak np. Greccio, które organizują żywą szopkę, złożoną z prawdziwych ludzi,

24 GRUDNIA


24 grudnia to nie tylko Wigilia, ale także ostatni dzień Adwentu. Na północy Włoch w przeciwieństwie do ich południowej części oraz do Polski Wigilia nie jest dniem uroczystych celebracji i ucztowania przy 12 wigilijnych potrawach. Jest to normlana kolacja składająca się z ryb spędzana w gronie najbliższych. Dlatego też, tradycja wigilji na północy powoli zanika, dzień ten włosi często spędzają na zakupach lub na przygotowywaniu dań na bożonarodzeniową ucztę. Nie ma też zwyczaju łamania się opłatkiem, życzenia składa się dopiero 25 grudnia, a dodatkowo nie są to życzenia tak szczegółowe jak w naszym kraju, ograniczają się do życzenia sobie wszystkiego najlepszego tj. Auguri i Buon Natale. W nocy z 24 na 25 grudnia pod choinkami pojawiają się prezenty przyniesione przez Świętego Mikołaja.25 GRUDNIA


25 grudnia to zdecydowanie najważniejszy dzień świąt dla włochów. Poranki zarezerowane są na otwieranie prezentów oraz na ostatnie przygotowywania światecznego obiadu. Obiad jest najwazniejszą częścia dnia, składa się głównie z potraw mięsnych, deserów oraz bakalii. Oprócz licznych dań na stole znajdziemy czerwono białe elementy dekoracyjne. Natomiast jeśli chodzi o dania, to Włoskich potraw związanych z tradycją bożonarodzeniową jest naprawdę wiele i różnią się w zależności od regionu.


26 GRUDNIA


Drugi dzień świąt to we Włoszech Santo Stefano. Dzień ten spędza się podobnie jak w Polsce w gronie najbliższych, organizowane są wspólne spacery po alejach miasta, gdzie można podziwiać szopki lub wyjścia na lodowisko. Często dzień ten spędza się również na odpoczynku w rodzinnym gronie.


6 STYCZNIA - Objawienie Pańskie


l’Epifania tutte le feste si porta via!

powiedzenie to oznacza, że .święto Objawienia Pańskiego kończy okres świąteczny.

6 stycznia to oficjalny koniec świąt. We Włoszech to Święto Befany, Befana to czarownica/wiedźma rozdająca tego dnia prezenty. Postać ta istnieje tylko we włoskiej kulturze, jej pochodzenie wiąże sie z licznymi legendami.

Po lewej stronie mozna zobaczyć przkładowe zdjęcie Befany, jest to swojego rodzaju Baba Jaga latająca na miotle w szpiczasym kapeluszu i z dużym nosem. Befana według ludowych wierzeń i wyobrażeń powinna mieć na sobie ubrania postrzępione i ubrudzone z sadzy z kominów, przez które wlatuje do domów, aby zostawić w nich prezenty. Grzeczne dzieci dostają prezenty i słodyczne, a niegrzeczne jako przestrogę dostają kawałek węgla.


Nauka słówek z dzisiejszego artykułu:


PRZYDATNE SŁÓWKA w QUIZLET https://quizlet.com/_ap3tiv?x=1jqt&i=44os64

-

Il Natale - La Dolce Italia
.pdf
Pobierz PDF • 152KB

PRZYDATNE SŁÓWKA w PDF
Jezus Chrystus - il Gesù Cristo

Grudzień - il dicembre

Ozdoby świąteczne - gli addobbi natalizi

Choinka - l'albero di Natale

Lampki choinkowe - le luci dell'albero.

Ozdoby choinkowe - gli addobbi per l'albero

Ozdabiać choinkę - addobbare

Szopka betlejemska - il presepe

Bombki - le palline

Styczeń - il gennaio

Niepokalane poczęcie - L'immacolata concezione

Jarmark świąteczny - Il mercatino di Natale

Maryja - Maria

Józef - Giuseppe

Pasterze - i pastori

Osiołek - l'asinello

Mędrcy / Trzech Króli - Magi

Jezusek - Gesù Bambino

Objawienie Pańskie - L'epifania

Betlejem - Betlemme

Postać - il personaggio

Żyjąca szopka - Il presepe vivente

Adwent - L'avvento

Wigilia Bożego Narodzenia - La Vigilia di Natale

Boże Narodzenie - il Natale

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia - Buon Natale

Prezenty - i regali

Święty Mikołaj - il Babbo Natale

Kolacja świąteczna - La cena di Natale

Befana - Wiedźma

Miotła - la scopa

Sadza - la fuliggine

Komin - il comignolo

Kawałek węgla - pezzo di carbone


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page