top of page

Włoskie obrzędy - Il Rito dei Vattienti

Zaktualizowano: 22 sty 2022
https://www.sergiostraface.it/i-riti-della-settimana-santa-in-calabria-il-rito-dei-battenti-di-nocera-terinese/Il Rito dei Vattienti


Jest to rytuał samobiczowania (l’autoflagellazione) mający swoje początki w średniowieczu.Rytuał odbywa się w Kalabriiw mieście Nocera Terinese. Odbywa się co roku, w sobotę poprzedzającą Wielkanoc (Pasqua) i odbywa się jednocześnie z procesją Matki Bożej Bolesnej (processione della Madonna Addolorata).
Kim są Vattienti?


Rytuału samobiczowania dokonują zwykli ludzie, którzy w tym szczególnym okresie decydują się na odprawienie tego obrzędu, ponieważ mają coś do zadośćuczynienia za siebie lub za innych.


Podczas gdy ludność przy dźwiękach kapeli muzycznej wznos

i pieśni religijne, pojawią się bosi


mężczyzni (Vattienti) w krótkich czarnych spodniach i dają początek obrzędowi uderząjac swoje uda i łydki osetem (il cordo). Oset składa się z kawałka korka (pezzo di sughero), w który włożono 13 ostrych kawałków szkła (pezzi di vetro appuntiti), które symbolizują dwunastu apostołów (i dodici apostoli) i Chrystusa (Cristo).

Każdy Vattiente posiada towarzysza - jest to Ecce Homo.
Ecce Homo


Ecce Homo jest to towarzyszący Vattiente chłopiec z nagim torsem (torso nudo). Przedstawia on Jezusa po biczowniu, dlatego nosi koronę cierniową (corona di spine), jest przepasany czerwonym suknem (drappo rosso), a także niesie na ramionach drewniany krzyż (croce in legno), również pokryty czerwoną płachtą (czerwone kolory przedstawiają krew Jezusa).

Przywiązany jest on do Vattiente czarnym sznurem na znak żałoby (in segno di lutto).
Krew i wino


Spływająca po Vattineti krew (sangue) musi stale spływać po ciele. Aby krew żywo spływała po nogch, wylewa się na nie wino (il vino) gotowane uprzednio z octem (l'aceto) lub z aromatycznymi ziołami (l'erbe aromatiche). Dzięki czemu unika się krzepnięcia krwi (evitare il coagulo), a przy okazji mieszanka dezynfekuje rany (disinfetta le ferite).


Co ciekawe, podobno nigdy nie wystąpił po tym rytuale jakikolwiek rodzaj infekcji, a od ponad czterystu lat rytuał odbywa się regularnie, sprowadzając do wioski ciekawskich i turystów zwabionych krwawą ofiarą.

CzerwieńSymbolika kolorystyczna jest oczywista: kolor czerwony (colore rosso), podobnie jak krew, odpędza zło (scaccia il male), czerwony jest również kolorem rożków (cornetti rosso) używanych we Włoszech jako amulet na szczęście*, również powitanie nowego roku we Włoszech celebrowane jest w towarzystwie czerwonej bielizny!Reakcje ludzi


Niektórzy nazywają go spektakularnym, inni jako coś co powinno się zakazać. Inni jeszcze jako coś wstydliwego zacofanego i średniowiecznego.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page