top of page

10 ciekawostek o rzeźbie Dawida

Zaktualizowano: 4 maj 2023

W związku z niedawnym skandalem z udziałem rzeźby Dawida (tutaj przeczytasz o amerykańskiej nauczycielce, która została zwolniona ze względu na pokazanie uczniom na lekcji rzeźby) postanowiłam przedstawić Wam parę ciekawostek na temat samej rzeźby!Rzeźba Dawida to jedno z najważniejszych dzieł sztuki renesansowej i z pewnością jedno z najbardziej znanych dzieł w historii sztuki. Poniżej przedstawiam kilka ciekawostek na temat tej słynnej rzeźby:

  1. Rzeźba Dawida została wykonana przez Michała Anioła między 1501 a 1504 rokiem, kiedy to artysta miał zaledwie 26-29 lat.

  2. Dawid przedstawiony na rzeźbie jest modelem doskonałego młodego mężczyzny. Michał Anioł podkreślał jego atletyczną sylwetkę, ale jednocześnie stworzył postać o głębokiej emocjonalnej ekspresji.

  3. Rzeźba Dawida została wykonana z jednego bloku marmuru karraryjskiego o wymiarach 5,17 metrów wysokości, co czyni ją jednym z największych dzieł sztuki renesansowej!

  4. Przy pracach nad rzeźbą Michał Anioł zrobił ponad 40 szkiców i modeli, w tym jedną ze sztucznej gliny o wymiarach 1/3 wielkości końcowej rzeźby.

  5. Dawid Michała Anioła jest pierwszą rzeźbą zrealizowaną w pełnym wymiarze od czasów antyku, która przedstawia nagiego mężczyznę. Wcześniej taki motyw był niemoralny i był unikany przez artystów.

  6. Rzeźba Dawida przez wiele lat stała na otwartym placu w Florencji, narażona na zniszczenie przez czynniki atmosferyczne, wandalizm i inne zagrożenia. W 1873 roku została przeniesiona do Galerii Akademii we Florencji.

  7. Dawid Michała Anioła jest jednym z najbardziej skomplikowanych technicznie dzieł rzeźbiarskich w historii, z uwagi na wielkość i kruchość materiału.

  8. Rzeźba Dawida była obiektem licznych kontrowersji i sporów w ciągu wieków. W niektórych okresach uznawano ją za dzieło niesłusznie ukazujące nagiego mężczyznę, a w innych za symbol włoskiego ducha narodowego.

  9. W 1991 roku rzeźba Dawida została poddana gruntownej restauracji, w trakcie której odkryto wiele szczegółów, w tym subtelne rysy na skórze i paznokcie u stóp postaci.

  10. Dawid Michała Anioła zainspirował wielu artystów i był często kopiowany, zarówno jako całość, jak i w formie poszczególnych elementów. Postać Dawida była również często parodiowana i wykorzystywana w reklamie.

Mam nadzieję, że te parę ciekawostek zainspiruje Cię do dalszej lektury na temat włoskiego renesansu oraz wspaniałego Michała Anioła! Sama polecam bardzo ciekawą książkę w fajnej cenie (8zł), w której można przeczytać o wiele więcej ciekawostek i historii z życia artysty!

Można ją dostać np. TUTAJ


Chciałam Ci jeszcze przypomnieć, że powoli zbliża się koniec promocji na mojego ebooka — jeszcze tylko do 10.05.2023 można go dorwać za 39zł (zamiast 79zł)!Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page