top of page

Jegomość Panettone!O co chodzi z tym Panettone?

Wśród miłośników świątecznych wypieków trwa odwieczny spór czy lepszy jest Panettone czy Pandoro. Wraz z początkiem grudnia na profilach związanych z językiem włoskim pojawiają się relacje z ankietami, którą babkę wolimy :)

Jeśli interesujesz się już od jakiegoś czasu językiem i kulturą włoch, to być może zastanawiałeś/aś się jaka jest pomiędzy nimi różnica i o co chodzi. Śpieszę z wytłumaczeniem!

Panettone, to typowe włoskie ciasto drożdżowe (z okolic Mediolanu). Nazywa oznacza duży chleb, a to dzięki końcówce -one dodanej do rzeczownika pane. Otrzymuje się go z ciasta drożdżowego na bazie wody, mąki, masła, jajka (żółtka), do którego dodaje się rodzynki, kandyzowane owoce, skórkę pomarańczową i cytrynową w równych częściach.

Panettone ma dostojny wygląd, jest puszysty, a smak jest bardzo delikatny. Aż ciężko uwierzyć, że powstało ze zwykłego ciasta chlebowego, jak głosi jedna z legend krążących wokół niego.

Do upieczenia tradycyjnego włoskiego Panettone potrzebna jest przede wszystkim cierpliwość - jego przygotowanie może trwać nawet 2 dni!. Proces przygotowania ciasta jest nie tylko długi i dość skomplikowany, dodatkowo składniki powinny być najwyższej jakości.

Lubisz piec i eksperymentować? TUTAJ znajdziesz przepis na tradycyjne PANETTONE.


Ja niestety kiepsko sobie radzę z wypiekami, dlatego zawsze kupuję już gotowy wypiek :)


W nawiązaniu do najwyższej jakości prodktów w 2016 roku jedna z najlepszych firm produkujących panettone [Motta] wypuściła bardzo zabawny spot reklamowy. Spot trochę wyśmiewa naszą tendencję do kupowania egzotycznie brzmiących produktów spożywczych i trendów na szybkie "30 sekundowe" ciasta z mikrofalówki.


Obejrzyj spot i sprawdź tłumaczenie pod nim :)"Per il nostro panettone noi di Motta avremmo potuto usare tofu tritato, papaya, seitan, alga essiccata, e cuocerlo per trentasecondi nel microonde. Invece no! Lo abbiamo preparato seguendo la nostra ricetta, originale dal 1919. Da sempre”


„Do naszego panettone mogliśmy w Motta użyć mielonego tofu, papai, seitanu, suszonych wodorostów i gotować go przezt rzydzieści sekund w kuchence mikrofalowej. Ale nie! Przygotowujemy je według naszego oryginalnego przepisu od 1919 roku. Od zawsze”SŁOWNICZEK


La frutta candita - suszone owoce

Le scorzette di arancio (candite) - skórka pomarańczy (kandyzowana)

Le scorzette di limone (candite) - skórka cytryny (kandyzowana)

L'uvetta - rodzynki

L'impasto - ciasto drożdzowe (takie jeszcze surowe - np. wyrośnięte :))

Il burro - masło

Le uova - jajka

Delicato - delikatny

Soffice - puszysty

La preparazione - przygotowanie

La durata - czas (np. przygotowania pysznego panettone :D)

La pazienza - cierpliwość

Complicato - skomplikowany

Altissima qualità - wysoka jakość

Sperimentare - eksperymentować

Cuocere in forno - piec

Ricetta - przepis (to nie jest recepta od lekarza! :))

Sfortunatamente, non sono molto bravo/brava in .. - niestety, kiepsko sobie radzę z czymś/nie jestem w czymś dobry [w moim przypadku w pieczeniu]

Lo spot - spot


Spróbuj teraz zrobić ćwiczenie, żeby to poćwiczyć :)Ciao!

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page