top of page

Aplikacje, które pomogą Ci się skupić!Różnorodne rozproszenia często stanowią barierę w osiąganiu naszej pełnej efektywności i produktywności. Wśród nich, media społecznościowe są jednymi z największych przeszkód. Zalewają nas ciągłymi powiadomieniami, sprawiając, że nasze telefony nieustannie wibrują, a my jesteśmy bombardowani niekończącym się strumieniem treści do przeglądania, sprawdzania i czytania.


Te cyfrowe platformy negatywnie wpływają na naszą pamięć i zdolność koncentracji. Oblegają nas mnóstwem często nieistotnych informacji, które przeciążają nasz mózg i utrudniają skupienie. W takich warunkach mózg czuje się przytłoczony, co prowadzi do rozkojarzenia.


Badania dowodzą, że po przerwaniu skupienia przez social media, powrót do wyjściowego zadania może zająć nawet do dwudziestu pięciu minut, co negatywnie wpływa na jakość naszej pracy. To właśnie jeden z powodów, dla których często ulegamy prokrastynacji i mamy trudności ze skupieniem się.

Niemniej jednak, istnieją sposoby na pokonanie tych cyfrowych rozproszeń. Jednym z nich są aplikacje wspomagające koncentrację, które mogą stanowić „skrót” do lepszego skupienia.


Przedstawiam listę narzędzi, które pomogą zablokować rozproszenia i wspomogą koncentrację:


Aplikacje wspierające skupienie:

  1. Pomodoro Tracker (Link) - Nauka według techniki Pomodoro*.

  2. Pomodor App Timer (Link) - Inna aplikacja bazująca na tej samej technice.

  3. Forest App (Link) - Pomaga utrzymać skupienie poprzez zabawną mechanikę sadzenia wirtualnych drzew.

*Technika Pomodoro, opracowana w latach 90. przez Francesco Cirillo, wykorzystuje kuchenny minutnik w kształcie pomidora do zarządzania czasem pracy.

Narzędzia wspierające koncentrację:

  1. Do Nothing for 2 Minutes (Link) - Prosty sposób na odzyskanie koncentracji.

  2. Tryb Samolotowy w telefonie - Wyeliminuj powiadomienia, gdy uczysz się z komputera lub książki.

  3. Todobook - Rozszerzenie do Chrome, które przekształca newsfeed Facebooka w listę zadań.

  4. Timewrap - Blokuje dostęp do stron internetowych, na których zwykle marnujesz czas.

Weryfikacja efektywności: Sprawdź statystyki użycia telefonu, aby zobaczyć, ile czasu naprawdę spędzasz na mediach społecznościowych. Jeśli wynosi to poniżej godziny dziennie, gratulacje! Ale jeśli przekracza trzy godziny, rozważ użycie jednej z wyżej wymienionych aplikacji.

Dzięki tym narzędziom i technikom możemy znacznie poprawić naszą zdolność do koncentracji i skuteczności w pracy.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page