top of page

Halloween: włoskie tradycje upiornych świąt!

Zaktualizowano: 12 lis 2021

We Włoszech tak jak i w Polsce znaną nam dobrze noc z 31 października na 1 listopada świętuje się imprezami, maskami i kilkoma niewinnymi sztuczkami.Są tacy, którzy przebiorą się za zombie i czarownice, tacy, którzy wyrzeźbią upiorne miny w dyni i jeszcze inni którzy będą się świetnie bawić na nocnym maratonie horrorów. W Halloween każdy ma swój własny przepis na zabawę, pełną emocji.


Ale od początku, skąd się te święto i zwyczaj wziął we Włoszech?


Z historii wiemy, że Halloween wywodzi się z pogańskiego święta religijnego zwanego Samhain, obchodzonego przez Celtów ponad 2000 lat temu. Była to impreza, na której używano przerażające maski, noszone one były aby “wtopić się” w tłum i wymieszać się z prawdziwymi duchami.

Mamy więc wytłumaczenie masek i upiornych strojów, ale co ze słynnym zwyczajem cukierkowo-psikusowym? Otóż zwyczaj ten wywodzi się z celtyckiego zwyczaju oferowania słodyczy duchom w celu ich uspokojenia. No i zostały nam dynie - otóż dynie wywodzą się ze średniowiecznych lampionów świecowych, które symbolizowały dusze uwięzione w czyśćcu, które prosiły o jedzenie w zamian za modlitwę.Impreza halloweenowa jest szeroko rozpowszechniona we Włoszech od kilkudziesięciu lat, chociaż jest to święto, które czerpie z wielu irlandzkich legend, ma również włoską historię, która różni się w zależności od regionu. Na przykład w Umbrii mówi się, że dzieci od czasów II wojny światowej malowały twarze mąką, aby reprezentować zmarłych. Halloween jak większość rzeczy jest świętem kochanym i jednocześnie znienawidzonym przez Włochów: wielu wciąż nie może znieść dyń, lampionów, czarownic i duchów, ale mimo wszystko w nocy 31 października w wielu włoskich miastach nie brakuje tych świąt.PRZYDATNE SŁÓWKA I WYRAŻENIA


Imprezy - le feste

Maski - le maschere

Niewinna sztuczka - lo scherzo innocente

Wyrzeźbić upiorne miny w dyni - intagliare faccie spaventose nella zucca

Maratonie horrorów - la maratona notturna di film horror

Pogańskiego święta - la festa religiosa pagana

Celtów - i Celti

Cukierek albo psikus - dolcetto o scherzetto

Dynie - le zucche

Zmarli - i morti

Lampionów - le lanterne

Czarownic - le streghe

Duchów - i fantasmi

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page