top of page

Włoskie regiony i ich specjały cz. 1 - Sycylia

Zaktualizowano: 24 lis 2021


https://www.serfre.com/il-tagliere-di-salumi-e-formaggi/

Kuchnia włoska najczęściej kojarzy nam się z pizzą, makaronem i dobrym winem. Jednak zagłębiając się w świat włoskich specjałów odkryjemy, że skrywa on znacznie więcej wspaniałych potraw oraz produktów. Kuchnia włoska słynie przede wszystkim ze swoje różnorodności, a każdy region jest dumny ze swoich specjałów i dań. Zapraszamy na wspólną podróż kulinarna po włoskich regionach!


Sycylia


Sycylia to żyzna, urozmaicona i wiecznie skąpana w słońcu kraina. Z jednej strony znajduje się Jego Wysokość Etna, z której wyłonienia się miliony lat temu ukształtowała się Równina Katanii, największa i najbardziej żyzna równina w regionie. Jakie są typowe produkty sycylijskie? Od najbardziej znanych do mniej znanych, wszystkich sycylijskich produktów: owoców, warzyw, oleju, serów, win i typowych przepisów, Sycylia oferuje niezliczoną listę.


OLIWKIDrzewo oliwne jest szeroko rozpowszechnione na całej wyspie i daje oliwę o bogatym smaku, ale także o wyjątkowych właściwościach odżywczych. Zbierane oliwki są bardzo dojrzałe, w przeciwieństwie do oliwy toskańskiej, w której używa się jeszcze niedojrzałych oliwek. Najczęściej używane odmiany to: Biancolilla, Cerasuola, Tonda iblea, Ogliarola Messina, Nocellara del Belice ed etnea, Moresca i Santagatese. Te, wraz z mniejszością innych odmian, słońcem i mnóstwem mądrości, dają życie jednemu z najpopularniejszych olejów w kuchniach na całym świecie.

Jest to roślina uprawna z historią 3000 lat. W rzeczywistości byli to Grecy, w IX w. p.n.e. sprowadziło drzewo oliwne, które znakomicie się tu przystosowało, znajdując idealny mikroklimat.WĘDLINY


Spośród wielu sektorów produkcyjnych najmniej certyfikowana jest Norcineria sycylijska. Wynika to z dominacji arabskiej, która trwała do XI wieku, a następnie została zastąpiona przez Narmanów, którzy zapoczątkowali spożywanie wieprzowiny. I rzeczywiście, wśród wielu wędlin wyróżnia się pyszne salami Sant’Angelo Igp.


Salame S. Angelo IGP to rzadki przykład gruboziarnistej kiełbasy sycylijskiej, produkowanej wyłącznie z wieprzowiny wyselekcjonowanych ras oraz osłonek naturalnych, które zapewniają wysoką jakość produktu.

Do produkcji dozwolone są wyłącznie zwierzęta czyste lub pochodne tradycyjnych ras podstawowych. Large White, Landrace, Duroc. Ewentualnie dozwolone są również zwierzęta pochodzące z krzyżówek między wyżej wymienionymi rasami oraz krzyżówek między nimi z rodzimymi populacjami świń, zwłaszcza Il nero dei Nebrodi. Właśnie wędliny produkowane z czarnych świń z Nebrodi należą do najważniejszych i najznakomitszych.


SERY


Vastedda

Najbardziej rozpowszechnioną hodowlą na Sycylii są owce, a najważniejszymi rasami są Barbaresca, obecnie niestety zagrożona wyginięciem, Comisana i Valle del Belice, którym zawdzięczamy wyśmienity ser Vastedda, który jest jedynym na wyspie twaróg typu a pasta filata z owczego mleka.Primosale sycylijski


Primosale sycylijski to ser owczy w swojej pierwszej fazie solenia, a następnie

otrzymuje się sycylijskie pecorino od półsezonowanego do sezonowanego.

Caciocavallo Ragusano


Caciocavallo Ragusano to ser typu pasta filata o typowym kształcie równoległościanu pozyskiwany z surowego mleka dorosłego bydła typowej rasy Modican. Otrzymało certfikat D.O.P.


Il caciocavallo palermitano


Caciocavallo Palermo bardzo podobne do rasy Ragusa, również w kształcie równoległościanu, różni się od bydła pastwiskowego i cinisara, nawet jeśli jest rodzime, nie otrzymało D.O.P.Produkty sycylijskie z certyfikatem DOP


DOP Denominazione di Origine Protetta – jest to gwarancja tego, że sery, wędliny, oliwy, octy, owoce i warzywa są hodowane/produkowane, przetwarzane, a nawet pakowane w odpowiednim regionie i według tradycji. Każdy etap jest ściśle uregulowany i tak samo musi być przestrzegany.


Oliwy:

 1. Olio della Val di Mazara

 2. Olio di Valdemone

 3. Olio della Valle del Belice

 4. Olio delle Valli Trapanesi

 5. Olio extravergine dei Monti Iblei

 6. Olio del Monte Etna

Owoce:

 1. Ficodindia dell’Etna

 2. Ficodindia di San Cono

 3. Ciliegia dell’Etna

 4. Arancia di Ribeira

 5. Pistacchio verde di Bronte

 6. Nocellara del Belice

Sery:

 1. Piacentino Ennese

 2. Pecorino Siciliano

 3. Ragusano

 4. Vastedda della Valle del Belice


Produkty sycylijskie z certyfikatem IGP


IGP Indicazione Geografica Protetta – oznaczenie podobne do znaku DOP, ale wskazuje na powiązania żywności z danym terenem geograficznym w co najmniej jednej fazie produkcji, lecz nie wszystkich, jak dzieje się to w przypadku produktów wyróżnionych znakiem DOP.


Wędliny:

 1. Salame Sant’Angelo di Brolo

Owoce i warzywa:

 1. Uva da tavola di Canicattì

 2. Uva da tavola di Mazzarrone

 3. Arancia rossa di Sicilia

 4. Capperi di Pantelleria

 5. Carota Novella di Ispica

 6. Limone di Siracusa

 7. Limone Interdonato di Messina

 8. Pescabivona

 9. Pesca di Leonforte

 10. Pomodoro di Pachino

Sól:

 1. Sale marino di Trapani Igp


WINA


Kieliszek sycylijskiego wina to zawsze powód do radości. Sycylia ma dobrze zaopatrzoną listę win posiadających certyfkaty doc oraz Igt tj. Marsala czy Nero d'Avola, ale także cudowne Cerasuolo., które posiada certyfkat docg. Największa koncentracja certyfikatów występuje w południowo-zachodniej części wyspy. Igt są produkowane głównie w rejonach Trapani i Agrigento. Z rodzimych winorośli najczęściej wykorzystywane są: inzolia, cataratto, grecanico, nero d’Avola i nerello mascalese, którym towarzyszą odmiany zagraniczne, takie jak syrah, cabernet sauvignon, merlot i pinot noir. Mocne, zdecydowane i aromatyczne wina sycylijskie zawsze miały bardzo mocny charakter i wysoką zawartość alkoholu, przez co pozostają winami nie dla każdego. Podczas gdy w ostatnim czasie stara szkoła enologii sycylijskiej ustąpiła miejsca nowoczesnym technikom rafinacji i starzenia. W efekcie powstają wina o wysokiej jakości, wina słodkie, które są obecnie doceniane na całym świecie dzięki połączeniu starożytnej wiedzy i nowoczesnych technologii. Na przykład Marsala: to wino deserowe cenione na całym świecie. Udoskonalili go brytyjscy kupcy na początku XIX wieku, którzy swoje doświadczenie gorzelnicze połączyli ze starożytną tradycją garbowania wywodzącą się nawet z Magna Graecia. Mimo to Etna Bianco to przykład doskonałej uprzejmości, wino będące owocem ognia, ale jednocześnie świeże i delikatne.


Wina z certyfikatem DOGC


DOCGDenominazione d'Origine Controllata e Garantita – najwyższa kategoria klasyfikacji win. Znak ten otrzymują wina, które oznaczone są ju ż jako DOC co najmniej od 10 lat, a dodatkowo przeszły odpowiednie testy jakości. To zdecydowanie najlepszej jakości wina, które Włosi mogą Nam zaoferować.


Sysylijskie wino należące do tej kategorii to:


 1. Cerasuolo di Vittoria


Wina z certyfikatem DOC


DOC Denominazione di Origine Controllata – znak zarezerwowany tylko dla win pochodzących z określonej strefy geograficznej, wyprodukowanych z oficjalnie uznanych szczepów winogron ściśle związanych z danym środowiskiem. Wina produkowane są szczegółowo określonymi metodami. Pierwsze wyróżnienia DOC zostały przyznane w 1966 roku.


Wina sycylijskie należące do tej kategorii, to:

 1. Marsala

 2. Mamertino di Milazzo, rosso e bianco

 3. Moscato di Pantelleria

 4. Passito di Pantelleria

 5. Vittoria

 6. Zibibbo di Pantelleria

 7. Alcamo

 8. Contessa Entellina

 9. Delia Nivolelli

 10. Eloro

 11. Erice

 12. Etna

 13. Faro

 14. Malvasia delle Lipari

 15. Mamertino di Milazzo

 16. Menfi

 17. Monreale

 18. Moscato di Noto

 19. Riesi

 20. Salaparuta

 21. Santa Margherita

 22. Sciacca

 23. Vittoria


Wina z certfikatem IGT


IGT Indicazione Geografica Tipica – klasyfikacja wprowadzona na potrzeby oznaczenia win, które z różnych względów nie mogą zostać oznaczone znakami DOC lub DOCG, ale prezentują wyraźnie wyższą jakość, którą należy uznać i wyróżnić.


Wina sycylijskie należące do tej kategorii, to:

 1. Camarro

 2. Colli Ericini

 3. Fontanarossa di Cerda

 4. Salemi

 5. Salina

 6. Sicilia

 7. Valle Belice

 8. Avola

 9. Terre SicilianeOstatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page