top of page

Od czego zacząć naukę włoskiego?

CEL

Cel musi być konkretny - jeśli Twoim celem na 2023 jest "nauczenie się włoskiego" lub "nauczenie się komunikowanie po włosku" to znak, że potrzebujesz trochę go zmodyfikować. Skuteczny cel pomoże nam zaplanować naszą naukę, pozwoli nam się sprawdzać na przestrzeni roku i weryfikowaćczy idziemy w dobym kierunku, a w chwilach zwątpienia da nam SENS i przypomni dlaczego w pierwszej kolejności się na naukę włoskiego zdecydowaliśmy.

Najczęstszy POWÓD dla któredo uczycie się włoskiego, który od Was słyszę od prawei 10 lat nauczania włoskiego, to:


Chcę jechać na wakację do Włoch i móc się spokojnie dogadać i zamawiać włoskie pyszności w restaracjach i barach, a także pogawdędzić trochę z Panią na targu.

Jeśli mamy POWDÓ, to możemy ustalić swój CEL.


Jaki konkretny CEL mogą mieć osoby z takim POWODEM?

Do czerwca/sierpnia/września (lub innego miesiąca w którym masz zaplanowany urlop w Italii) nauczę się podstaw z włoskiej komunikacji + jak komunikować się w sytuacjach wakacyjnych tj. bar, restauracja, hotel, pytanie o drogę, dworzec autobustowy ecc.


UWAGA! Cel musi być realistyczny i możliwy do osiagnięcia - nie wynaczamy sobie celu pt. w 6 miesięcy będę mówić płynnie po włosku lub nauczę się włoskiego do poziomu B2.

PLAN

Jak skorzystać z celu w planowaniu i sprawdzaniu swoich postępów?

Jeśli wiemy już, że chcemy się nauczyć dogadywać w konkretnych sytuacjach, to możemy rozłożyć sobie materiał tak, aby nauka nas prowadziła do celu i żebyśmy nie "zbaczali" z toru podczas nauki (nie zaczynali się uczyć tematów przypadkowo napotkanych w internecie, które nie są nam potrzebne do osiągnięcia celu np. rodzaju kwiatów lub nazw zwierząt gospodarczych - sami przyznajcie, że takie słownictwo niekoniecznie nam się przyda, gdzy będziemy chcieli zamówić kawę w barze lub zgłosić problem w hotelu :)

Żeby nie ulegać pokusie korzystania z niezwiązanych z naszym celem materiałów z sieci, które często są pięknie przygotowane, ciekawe i kuszące warto mieć PLAN.


W przypadku CELU podanego wcześniej, możemy zaplanować naukę np. w taki sposób: w pierwszym miesiąc będziemy uczyć się podstaw komunikacji: przedstawienie się, opowiedzenie o sobie podstawowych informacji tj. wiek narodowość, zawód, upodobania.

Jak już mamy podstawy, to idziemy dalej i przechodzimy do konkretów. Możemy rozpocząć naukę w wakacyjnych sytuacjach np. BAR, RESTAURACJA, HOTEL, PRZYSTANEK AUTOBUSOWY, LOTNISKO, na każdy z tematów możemy przeznaczyć np. miesiąc.


PRZYKŁADOWY PLAN NAUKI:

  • 1 MIESIĄC

NAUCZĘ SIĘ PODSTAW:

nauczę się jak się przedstawić, jak powiedzieć ile mam lat, czym się zajmuję, jak się miewam, skąd jestem, liczyć 0-100 + nauczę się pytać o powyższe drugiej osoby.

POD KONIEC MIESIĄCA ROBIMY SOBIE SPRAWDZIAN:

Czy jestem w stanie powiedzieć pięc zdań w których opowiadam o sobie? - Tak? To super! Idziemy dalej. Nie? To daj sobie tydzień na powtórkę i sprawdź się ponownie.

  • 2 MIESIĄC

BAR I RESTAURACJA:

nauczę się nazw napojów, dań, zastawy stołowej, sposobów zamawiania, dziękowania, zgłaszania reklamacji itd.

  • 3 MIESIĄC

HOTEL

  • 4 MIESIĄC

DOWRZEC AUTOBUSOWY


ITD...


Pod koniec każdego miesiąca sprawdzamy siebie i swoją wiedzę :)


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page